Jak hodnotíme vlnu

U ovčí vlny je důležité sledovat kvalitu, která se rozlišuje do jednotlivých kategorií podle délky, pevnosti a jemnosti vláken. Pro hodnocení jsou využívána různá kritéria a každá jakostní třída se hodí pro jiné využití.

Jakost

Jakost vlny je ovlivněna plemenem ovce a místem na těle, odkud daný kus rouna pochází. Roli hrají také pohlaví, způsob střiže, ustájení, počasí a věk zvířete. V rámci sortimentu se pro určování kvality používá označení pomocí písmen (AAAA až F). Do těchto kategorií se vlna zařazuje na základě jemnosti vláken a své obloučkovitosti.

Mikrony

Klíčovou vlastností pro posouzení jemnosti vlny jsou mikrony. Jedná se o číslo udávající tloušťku vlákna. Platí, že čím menší hodnota, tím je vlákno jemnější a daná ovčí vlna cennější.

Udává se, že nejjemnější ovčí vlna má 16 mikronů, což je hodnota velmi podobná hedvábí. Naopak nejhrubší typy dosahují až 60 mikronů.

Pro výrobu oblečení určeného přímo na tělo je vhodné pracovat s vlnou o maximální hodnotě kolem 20 mikronů. Tuto jakost často najdete pod označením superjemná, extrafine či velmi jemná. Materiál do 25 mikronů se hodí pro oblečení, které nemá přímý kontakt s pokožkou, jako jsou například svetry, vesty a podobně. Pro další využití na výrobu dekorací, koberců a podobně se využívá hrubší vlna od 30 mikronů výše.

Úprava Superwash

Pro snadnější používání a údržbu vlněného oblečení byla vyvinuta úprava Superwash. jedná se o speciální vlněnou přízi, která při praní neplstnatí a nemění svou velikost.

Úprava probíhá pomocí máčení v kyselé lázni, kdy se odstraní šupiny a lanolin. Druhou variantou úpravy je potažení vláken pryskyřicí či polymerem pro zabránění plstnatění. Tato vlna však není vhodná pro sušení v sušice, protože vysoké teploty by mohly speciální ošetření poškodit.

 

Česanec vlny
Česanec vlny

Zaujal Vás článek? Sdílejte ho!