Z jakých zvířat získáváme materiál pro spřádání

Z jakých zvířat získáváme materiál pro spřádání

Přírodní materiály využitelné pro spřádání pochází z živočišné i rostlinné říše. Přehled zvířat, jejichž tělní pokryv (nejčastěji srst) slouží jako zdroj materiálů pro výrobu příze a vlny, je poměrně obsáhlý

Vlna z ovcí

Nejčastějším materiálem pro spřádání je ovčí vlna. Tento materiál má výjimečné vlastnosti, díky kterým je používaný již po staletí. Výsledná vlna může dosahovat různé kvality v závislosti na plemeni ovce. Rouno se rozlišuje podle hrubosti, kdy se uvádí tloušťka vlákna v mikronech a provádí se třídění do kategorií.

Srst od psů a koček

Pro vytvoření příze lze využít i chlupy vašeho pejska a kočičky. Základním předpokladem je fakt, že chlupy dosahují délky alespoň 5 centimetrů. Oblíbená plemena psů, ze kterých je možné odebírat materiál na spřádání, jsou samojed, maltézský psík, pekingský palácový psík, kolie, zlatý retrívr a další plemena s delší srstí.

Podobně je to i se srstí koček, kdy pro efektivní sepředení musí být délka alespoň 5 centimetrů. Z toho důvodu je možné využívat pouze chlupy z dlouhosrstých plemen.

Výsledkem bývá nejčastěji dvouvláknová až třívláknová příze, která je v porovnání s jednovláknovou odolnější proti nežádoucímu kroucení.

Angorský králík

Dalším zdrojem materiálu pro spřádání jsou králičí chlupy, které se získávají buď kartáčováním, nebo stříháním. Speciální plemeno angorského králíka vyniká svými jemnými chlupy, takže se často míchá s vlnou, případně bavlnou pro dosažení potřebné pevnosti a odolnosti vláken.

Vlna z koz

Koza angorská dává vlny nazývanou mohér. Jedná se o typická dlouhá vlákna se specifickým leskem. Opět se často míchá s vlnou pro dosažení potřebné odolnosti. Někdo může tento materiál vnímat jako drsnější.

Dalším plemenem jsou kašmírské kozy, jejichž vlna patří mezi nejdražší a nejvíce luxusní materiály. Je neuvěřitelně měkká a jemná. Proces získávání probíhá ručním vyčesáváním, což je také jeden z důvodů, proč je cena vyšší.

Srst lamy alpaky

Mezi další často využívané materiály pro spřádání patří srst lamy alpaky. U těchto zvířat je snaha dosáhnout jednotného zbarvení bílé, černé, odstínů hnědé či šedé. Vlna se opět třídí podle jemnosti.

Do materiálů živočišného původu patří také hedvábí, které se vyrábí z vláken produkovaných larvami bource morušového.

Ovce
Ovce
Pes
Pes
Kočka
Kočka
Králík
Králík
Koza
Koza
Lama alpaca
Lama alpaca

Zaujal Vás článek? Sdílejte ho!