Základy ručního pletení
Jak snadno začít pletení na jehlicích si ukážeme v následujícím článku. Velice rychle pochopíte jak jednoduché to je. Nahodíme si očka a začneme plést třeba šálu. To je pro první pletení vhodný výsledný produkt. Můžeme střídat i barvy.
Jaká příze je vhodná pro pletení?
Pokud si zvolíte právě šálu tak doporučuji vhodný materiál, jelikož Vás má šála hřát a být příjemná na pokožku. K tomu je vhodná směsová příze s alespoň 50% merino vlny. Může být i Alpaca (vlna ze srsti lamy alpaky) nebo Mohér (vlna ze srsti angorských koz).
Jestliže na šále chceme střídat barvy, tak můžeme, ale k tomu doporučuji stejnou tloušťku příze.
Jaké zvolit jehlice?
Také je dobré sledovat etiketu na daném klubíčku. Je tam vždy doporučení jakou tloušťku jehlic či háčku zvolit a také je zde rozměr případného vzorku. Mě osobně se dobře plete s kruhovými jehlicemi - po delším pletení z nich nebolí ruce. V galanterii jsem se setkala s více značkami těchto jehlic a vždy jsem je šla reklamovat. Buď se mi oddělilo lanko od jehlice nebo jsem měla odřenou špičku. Sáhla jsem tedy po dražších a kvalitně lepších. Doporučuji ke koupi: jehlice k pletení
Základní postup
Jdeme na to!
Vždy uvidíte obrázek a pod obrázkem bude popsáno co jsem udělala. Může být i v obrázku naznačeno kudy jehlice prochází.
Na jehlici si nahodíme první oko. Uděláme klasickou smyčku s okem a navlékneme na jehlici a utáhneme. Jehlici si dáme do pravé ruky a pokračujeme nahozením dalšího oka.
Na levé jehlici máme nahozené první oko pomocí smyčky a dáme si jehlici do pravé ruky. Na levý ukazováček si namotáme přízi, která vede ke klubíčku a na palec si navlékneme smyčku pomoci konce příze. Tak jak je na fotografii.
Jehlicí podebereme smyčku ze spodu a obtočíme přízy vedoucí k ukazováčku.
Obtáčíme přízi, která vede ke klubíčku a vrátím se zpět okem, tak aby vznikla překřížení. Nechám na jehlici a utáhnu.
Tímto nám vzniklo druhé oko. Pokračujeme stejným způsobem až do požadovaného počtu ok.